niedziela, 27 listopada 2011

AFRYKAŃSKI WĄŻ DRZEWNY

          Wśród gałęzi drzew rosnących na rozległych obszarach sawanny , w południowo-wschodniej Afryce , żyje urodziwy , osiągający prawie 2 m długości afrykański wąż drzewny . Większość życia spędza on na drzewach , gdzie poluje na ptaki . W poszukiwaniu łatwej zdobyczy penetruje także gniazda z jajami i pisklętami . Zjada również nadrzewne płazy i gady , np. kameleony . Po gałęziach porusza się wyjątkowo szybko i sprawnie . Na ziemi samice afrykańskiego węża drzewnego składają od 8 do 24 jaj , z których po około 3 miesiącach wylęgają się młode węże .
          Uzębienie afrykańskiego węża drzewnego jest zróżnicowane . Z przodu szczęki ma on zęby stosunkowo małe i niegroźne , natomiast z tyłu - znacznie większe zęby jadowe . Aby zęby jadowe wbiły się w ciało ofiary , wąż musi ją chwycić głęboko w paszczę . Przy powierzchownym chwycie działają tylko zęby niejadowe , dlatego afrykański wąż drzewny uważany był przez herpetologów za gatunek warunkowo jadowity . Dokładne badania tego jadu wykazały , że nie jest to właściwa opinia . Okazało się bowiem , że jad tego gada , aczkolwiek działa wolniej , porównywalny jest z jadem mamby zielonej czy czarnej .
          Do tragicznych wypadków z wężami jadowitymi posiadające zęby jadowe z tyłu szczęki dochodzi głównie przy ich chwytaniu do ręki . W warunkach naturalnych ukąszenia ludzi przez afrykańskiego węża drzewnego , z włączeniem zębów jadowych , zdarzają się rzadko .  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz