niedziela, 27 listopada 2011

CZARNA MAMBA

           Wśród największych jadowitych węży żyjących obecnie na naszej planecie nie sposób pominąć czarnej mamby . Gatunek ten występuje od Etiopii po południową Afrykę . Choć czarna mamba należy do grupy węży nadrzewnych , to jednak bardzo często można ją zobaczyć na ziemi . Takie spotkanie należy do bardzo niebezpiecznych , jest to bowiem jeden z najszybszych węży świata . Bardzo urodziwy , ciemnozielony , o wyjątkowo dużych oczach , ma zwykle ponad 3 m długości . Na ziemi potrafi się poruszać z prędkością 32 km/godz . Zaskoczony przez człowieka podnosi przednią część ciała na wysokość około 1,5 m , otwiera paszczę i z dużą szybkością atakuje . Ucieczka przed atakującą czarną mambą jest praktycznie niemożliwa . W porośniętym krzewami i trawami terenie nawet dobrze wytrenowany lekkoatleta nie rozwinie takiej prędkości jak czarna mamba .
          Jad czarnej mamby jest wyjątkowo silny i zawiera dużo neurotoksyn porażających układ oddechowy , nerwowy i zatrzymujących pracę serca . Ocenia się , że już dwie jego krople są w stanie uśmiercić dorosłego człowieka . W czasie ukąszenia czarna mamba wydziela czasem siedmiokrotnie większą ilość tego śmiertelnego jadu . Jeżeli dodamy do tego agresywność i zdecydowanie , z jakim mamba traktuje każdego intruza , to zrozumiały jest strach , jaki ten gatunek budzi wśród ludzi . Większą część życia czarna mamba spędza na drzewach , gdzie poluje na ptaki , zdarzają się też ukąszenia ludzi w górne , bardziej unaczynione części ciała . Jeśli po ukąszeniu nie poda się odpowiednio szybko surowicy , człowiek umiera w ciągu kilku godzin .
          Pamiętajmy jednak , że czarna mamba nie poluje na ludzi . Żywi się ona drobnymi ssakami , gadami i ptakami . Przednie zęby żuchwy są znacznie dłuższe od pozostałych i jest to cecha wszystkich węży z tej grupy , ułatwiająca im chwytanie ptaków . Czarna mamba jest jajorodna , samica składa od 10 do 25 jaj . 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz